Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

AHSTW Community School District

Staff Directory

  • Aaron Allspach

    Physical Education
  • Jennifer Andersen

    Kindergarten Teacher: Primary School
  • Becky Bahnfleth

    Special Education Teacher: High School
  • Joy Best

    5th Grade Teacher: Intermediate School
  • Laura Black

    Preschool Teacher: Primary School
  • Kasey Booth

    Mathematics Teacher: High School
  • Jonathan Bowling

    Music
  • Laura Calhoon

    Kindergarten Teacher: Primary School
  • Alisha Cook

    School Business Official/Board Secretary
  • Kelsea Cowgill

    Spanish Teacher: High School
  • Yvonne Engesser

    Art Teacher: High School
  • Samantha Eyler

    Title Teacher/6th Grade: Intermediate School
  • Monica Fichter

    PreSchool Teacher: Primary School
  • Shannon Goetzinger

    Counselor: Primary School
  • Sheila Hansen

    Mathematics Teacher: Intermediate School
  • Tamara Hansen

    4th Grade Teacher: Intermediate School
  • G.G. Harris

    Physical Education Teacher: Intermediate School and High School
  • Jan Harris

    Excel Learning Program Teacher: High School
  • Josh Henry

    3rd Grade Teacher: Primary School
  • Dr. Noelle Hinrickson

    Counselor: High School
  • Laurie Hoepner

    Science Teacher: High School
  • Jason Holst

    Activities Director & 6th Grade Teacher
  • Lisa Irlbeck

    2nd Grade Teacher: Primary School
  • Molly Jensen

    Special Education Teacher (5th & 6th): Intermediate School
  • James Johnson

    Ag
  • Darin Jones

    Superintendent
  • Kris Jones

    Kindergarten Teacher: Primary School
  • Brenda Kelly

    Instructional Coach: Primary School
  • Annie Keupp

    Music (Band) Teacher: Intermediate School and High School
  • Lynne Kiesel

    Secretary: Grades PK-6
  • Sarah Kock

    Principal: Primary School
  • Taylor Krohn

    Language Arts Teacher: High School
  • Anna Landers

    Math Teacher: High School
  • Kaleigh Lane

    Nurse
  • Stacie Larsen

    1st Grade Teacher: Primary School
  • Clayton Laska

    3rd Grade Teacher: Primary School
  • Kim Leinen

    Special Education
  • Heather Lessard

    Title I Reading Teacher
  • Tara Lohoff

    Special Education
  • Katelynn Long

    4th Grade Teacher: Intermediate School
  • Ashleigh Maassen

    Counselor: Intermediate School
  • Jason McCall

    Physical Education (PK-5th) Teacher: Primary School and Intermediate School
  • Tuesday McDonald

    Preschool Teacher: Primary School
  • Lindsey Meyer

    1st Grade Teacher: Primary School
  • Truly Mothershead

    Art Teacher: Primary School and Intermediate School
  • Kelsey Muxfeldt

    Instructional Coach: HIgh School
  • Denise Oviatt

    4th Grade Teacher: Intermediate School
  • Katie Pace

    6th Grade Teacher: Intermediate School
  • Alexa Palacios

    Mathematics Teacher: High School
  • Amy Parker

    Science Teacher: Intermediate School
  • Davis Pattee

    Principal: High School
  • Janet Pattee

    Music (PK-5th) Teacher: Primary School and Intermediate School
  • Traye Pelzer

    Social Studies Teacher: High School
  • Haley Phippen

    2nd Grade Teacher: Primary School
  • Lisa Pierson

    Language Arts Teacher: Intermediate School
  • Jackson Renberg

    Social Studies Teacher: High School
  • Christina Richard

    Transitional Kindergarten Teacher: Primary School
  • Courtney Robinson

    1st Grade Teacher: Primary School
  • Ivy Robinson

    Title 1 Teacher Grades 3rd & 4th
  • Cristin Rold

    Principal: Intermediate School
  • Jesica Rosenmeyer

    Special Education (TK-2nd) Teacher: Primary School
  • Jim Ross

    Language Arts Teacher: Intermediate School
  • Clint Sargent

    Business: High School
  • Hilary Scheffler

    Science Teacher: High School
  • Mary Kay Sievers

    Secretary: Business Office
  • Ryan Smith

    Director of Technology
  • Nicole Stamp

    Secretary: Grades 7-12
  • Karen Stein

    Social Studies: Intermediate School
  • Trenna Stork

    3rd Grade Teacher: Primary School
  • Ty Thornock

    Extended Learning Program Teacher: Primary School, Intermediate School and High School
  • Lori Tiarks

    Instructional Coach: Intermediate School
  • Kelsey Vogel

    District Secretary
  • Shona Weirich

    2nd Grade Teacher: Primary School
  • Konnor Wendt

    Industrial Technology Teacher: High School
  • April Widener

    6th Grade: Intermediate School
  • Toni Williams

    Interventionist
  • Amy Wing

    Language Arts Teacher: High School
  • Duaine Zila

    Maintenance/Custodian
  • Sydney Zimmerman

    5th Grade: Intermediate School